fbpx
İletişime Geçin

Ahşap Oymacılığa Giriş

Atölye Kurmadan Önce Mutlaka Okuyun!

Atölye Kurmadan Önce Mutlaka Okuyun!

Ahşap atölyesi kurmadan önce mutlaka bu bilgileri okuyun;

“Ne kadar ekmek o kadar köfte” deyişini ne sıklıkla duydunuz? Birde ne anlama geldiğini bir düşünün…

Daha fazla ödeme yapmak daha iyi sonuçlar anlamına mı gelir? Daha az ödeme yapmak daha az değer elde edeceğiniz anlamında mıdır?
Elde edeceğiniz değer birçok şeyi kapsayabilir; kalite, fayda hizmet, garanti, kullanılabilirlik, durum ve tabi ki fiyat.

Herkese özel bir durum; bir şeyin iyi olup olmadığını bilmek için satın alım hakkında iyi hissetmek amacıyla hangi faktörlerin dengesine ihtiyacınız olduğunu anlamak zorundasınız.

Yeni bir araba alacağınızı düşünün. Eğer sadece bir noktadan başka bir noktaya ulaşım için satın alıyorsanız büyük ihtimalle ucuz, sağlam bir araba seçmek sizin için en iyi değer olacaktır.

Ama daha pahalı bir modelin daha iyi bir garantiye, daha yüksek bir hız tablosuna ve performansına sahip olduğunu varsayalım- aracın ömrü boyunca onu kullanmak daha ucuz olacak ve böylelikle etkin bir şekilde “daha iyi bir değer” olacaktır.

UCUZ BİR DEĞER MİDİR?

“Ucuz” ve “ücretsiz” satın alma konusunda motivasyon sağlayan kelimelerdir. Çünkü bu kelimeler, alım kararınızda ürünün kalitesi, satıcının itibarı gibi diğer önemli faktörleri görmezden gelmenizi sağlayabilir.

Belki kalitesiz bir ürün olduğu için ucuzdur. Büyük indirimlere karşı çok dikkatli olun, ucuz fiyatın sebebini mutlaka araştırın.

En kötü durum ise ödeme yapıp malları asla alamamanızdır. Bunun nedeni seçtiğiniz satıcının sahtekar olması ve istenilen teslimatı asla gerçekleştirme niyetinde olmaması olabilir.

Ya da belki iyi niyetle satış yapıp sonrasında teslimatı gerçekleştiremeyebilirler.

Her ihtimalde paranızın karşılığını alamamış olursunuz.

Ya da satıcı bir problemde size yardımcı olmazsa? İçinizden biraz daha fazla ödemeye yani daha pahalı ürünü almaya değerdi dediğinizi duyar gibiyiz ?

Diğer taraftan bazen daha ucuz olan ürünü satın almakta mantıklı olabilir. Eğer sadece bir kere belirli bir işte kullanacağınız bir ürün arıyorsanız sonsuza dek bir daha asla kullanmayıp çekmecede duracak olan yüksek kaliteli bir alet için daha fazla harcamak mantıklı değil tabikide.

EĞER PAHALIYSA DÜŞÜK BİR DEĞER MİDİR?

Bir spor fanatiği için ön sırada bir koltuk kesinlikle yüksek fiyatına değer. Fanatik olmayanlar için ise hiçbir indirim umrunda değildir.

Müşterilerimiz bize bir defa kuracakları bir atölyeden bahsediyorlar. Bizde kendilerine birkaç lira tasarruf etmek yerine işe yarar ve kalıcı bir şey yapmak daha olduğunu söylüyoruz.

Aynı zamanda bu durumda sağlam, garantili, kaliteli ekipman seçmek anlamına gelir. Onlar ayrıca, zamanında teslimata, parça ve hizmetin kullanılabilirliğine ve iyi bir karar vermeye yardımcı olabilecek bilgili satış temsilcisi tavsiyelerine ihtiyaç duyacaklar, dolayısıyla ucuz yerine pahalı bir seçim yapmaları da normal olacaktır.

DEĞER HAREKETLİ BİR HEDEFTİR

Satın almanın bir yönü de geçmiş fiyata bakmaktır. Her satın alımda, hangi faktörlerin o anda sizin için en iyi değeri yansıttığını anladığınızdan emin olun.

Bazen en düşük fiyat en iyi seçim olabilir, ama başka zamanlarda daha fazla ödeme yapmakta doğru olabilir.

Bakış açısı kazanmanın bir yolu, bir yıl sonra satın alımınız için nasıl hissedeceğiniz hakkında durup düşünmektir. Büyük olasılıkla iyi mi hissedeceksiniz yoksa satın aldığınız ürünlerden pişman mı olacaksınız?

https://www.woodcraft.com/blog_entries/buying-without-regrets?tag=Getting+Started+with+Woodworking#

Tıkla ve Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

En Yeniler

Atölyenizde Bulunması Gereken Ölçme ve İşaretleme Aletleri Nelerdir? Atölyenizde Bulunması Gereken Ölçme ve İşaretleme Aletleri Nelerdir?
Atölye Bilgileri3 yıl ago

Atölyenizde Bulunması Gereken Ölçme ve İşaretleme Aletleri Nelerdir?

Her ne kadar gözünüz bir su terazisi kadar hassas olsa da marangoz atölyenizde bulunması gereken bazı ölçme aletlerine ihtiyacınız olacak....

Kreg Jig Türkiye Kreg Jig Türkiye
Markalar3 yıl ago

Kreg Jig

Şu soru Kreg Tool şirketini kurmaya zemin hazırladı “Bir mutfak dolabının kapağını vida yerleri nasıl gizlenir?” Cevap; binlerce marangozun ahşaba...

Atölyede de "Önce Güvenlik" Atölyede de "Önce Güvenlik"
Atölye Bilgileri3 yıl ago

Atölyede de “Önce Güvenlik”

Her zaman şöyle derler: “Yaralanmak için değil, eğlenmek için buradayız.” Hiçbir zaman atölyeye adım attığınız zamankinden daha önemli olamaz. Kendinizi...

Freze Makinası Çeşitleri Nelerdir? Freze Makinası Çeşitleri Nelerdir?
Aletler3 yıl ago

Freze Makinası Çeşitleri Nelerdir?

Projeniz için hangi frezenin doğru olduğunu nasıl anlarsınız? Freze ile ne yapmak istiyorum sorusunu kendinize sorun, ve aşağıda verdiğimiz bilgilere...

Nasıl Marangozluk Öğrenilir? Nasıl Marangozluk Öğrenilir?
Ahşap Oymacılığa Giriş3 yıl ago

Nasıl Marangozluk Öğrenilir?

Ahşap oymacılık işçiliğine nasıl başlanır? nasıl marangoz ustası olunur? Usta olmak pratik ve ciddi tecrübe gerektirir. Tabi bide başlamadan önce...

Japon Testeresi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Japon Testeresi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Aletler3 yıl ago

Japon Testeresi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Japon Testeresi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Bir japon testeresi ile standart tip testere arasındaki temel fark japon testerelerinin çekerken kesme...

Ahşaba Delik Nasıl Açılır? Ahşaba Delik Nasıl Açılır?
Aletler3 yıl ago

Ahşaba Delik Nasıl Açılır?

Helisel dişleri yardımıyla malzeme içinde ilerleyerek delme işlemi yapan kesicilere matkap ucu denir. Matkap uçları, dairesel delikler açan kesici takımlardır....

Rendelerin Kullanımı ve Bakımı Rendelerin Kullanımı ve Bakımı
Aletler3 yıl ago

El Rendelerinin Kullanımı ve Bakımı

El rendelerini kullanırken dikkat edilmesi gerekenler; Tığı körelmiş, gövdesi çatlak veya arızalı, ayar düzenleri bozuk rendelerle çalışılmamalıdır. Kullanma sırasında rende...

Reklam

Trending