fbpx
İletişime Geçin

Ahşap Oymacılığa Giriş

Nasıl Marangozluk Öğrenilir?

Nasıl Marangozluk Öğrenilir?

Ahşap oymacılık işçiliğine nasıl başlanır? nasıl marangoz ustası olunur? Usta olmak pratik ve ciddi tecrübe gerektirir. Tabi bide başlamadan önce gerekli alet edevatı edinmeniz gerekir.

Ahşap işçiliği her zaman ilgimi çekmişti ancak gelişmeye hiç açık değildim ve okulda atölye dersleri alma imkanım hiç olmadı. Bu yüzden üniversiteden mezun olduktan hemen sonra akşam yerel bir kursta ahşap oyma ve işleme derslerine başladım. Harikaydı! birkaç yıl boyunca bir ahşap işleme atölyesine ve bir eğitmene sürekli ulaşabiliyorum. Birkaç mobilya parçası yaptım ve yaşam boyu ahşap işçiliği tutkumu ateşledim.

Ancak otuz yıl önceki bu sınıfa rağmen, ahşap işleme becerilerimin çoğunu kendi kendime öğrendim. Yeni proje fikirleri bulup, bunları nasıl yapacağımı çözmenin zorluğundan zevk alıyorum. Bunu da çok fazla okumak ve atölyede çok vakit geçirmeye borçluyum.

Tecrübenin yerine hiçbir şey geçemez ama bu gelişmenin tek yolunun deneme yanılma olduğu anlamına gelmez. Eğer ahşap işçiliğine ilgi duyuyorsanız, işte nasıl başlayacağınıza dair bazı fikirler:

  • Bulunduğunuz bölgedeki lise yada yüksekokul eğitim birimlerini, halk eğitim merkezlerini, ahşap işleme hizmeti sunan kursları ya da ahşap işleme yapım merkezlerinin derslerini gözden geçirin. İster başlangıç sınıfı ister tecrübe edinmek için el alışkanlığı çalışmaları olsun, genel anlamda size farklı teknikler, araçlar ve ahşap işleme esnasındaki iş güvenliği hakkında fikir vereceklerdir.
  • Ahşap işçiliği yapan bir akrabanız ya da komşunuz var mı? Eğer marangoz yada ahşap oyma-işleme becerisine sahip birilerini tanıyorsanız, onlara bir projede yardım etmenize ya da sadece gözlem yapmak için izin isteyin. Çoğu marangoz yaptığı işten konuşmayı sever ve başlamanıza yardım etmekten memnuniyet duyar.
  • Yerel ahşap işleme toplulukları ve kurslarını iyice gözden geçirin. Çoğu yerde ahşap işçiliğini öğrenmek, bilgi paylaşmak ve çalışmalarını göstermek için bir araya geldiği kulüp ya da dernek gibi topluluklar vardır. Onlar toplantılarında sıklıkla yeni beceriler edinmek için harika bir yol olan programlar ve alıştırmalar yaparlar.
  • Kitaplar, dergiler, internet, televizyon ve DVD’ler olağanüstü bilgi kaynaklarıdırlar. Projenizi tasarlarken bir sorunla karşılaştığınızda satın aldığınız kitaba yada internete doğru yollanın. Muhtemelen biri bu sorunla daha önce karşılaşıp onun hakkında yazmıştır.

Ders almanın ek bir avantajı satın almadan önce denemenizdir. İster yeni başlıyor olun ister bilgilerinizi ve tecrübelerinizi daha da genişletmek isteyin, bir ders almak ekipmanlara yatırım yapmadan önce hoşunuza gidip gitmeyeceğini anlamak için risksiz ve düşük maliyetli bir yoldur.

Peki, ahşap işçisi yani marangoz unvanını ne zaman alacaksınız?

Şahsen ben ilk projeninizi tamamlar tamamlamaz artık marangoz olduğunuzu düşünüyorum.

Mükemmel olmasa bile, ağacı bir eşyaya dönüştürmek için emek sarf ettiniz. Bence bu, ahşap işçiliğinin yani marangozluğu tanımlar.

Eğer eserlerinizden birini satarsanız, artık amatör konumuzu kaybedersiniz ve kendinizi “profesyonel ahşap işçisi-marangoz” olarak adlandırabilirsiniz.

Neyi Bekliyorsunuz? Hadi Sizde Marangoz Olun!

Kaynak
https://www.woodcraft.com/blog_entries/becoming-a-woodworker?tag=Getting+Started+with+Woodworking

 

Tıkla ve Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

En Yeniler

Atölyenizde Bulunması Gereken Ölçme ve İşaretleme Aletleri Nelerdir? Atölyenizde Bulunması Gereken Ölçme ve İşaretleme Aletleri Nelerdir?
Atölye Bilgileri3 yıl ago

Atölyenizde Bulunması Gereken Ölçme ve İşaretleme Aletleri Nelerdir?

Her ne kadar gözünüz bir su terazisi kadar hassas olsa da marangoz atölyenizde bulunması gereken bazı ölçme aletlerine ihtiyacınız olacak....

Kreg Jig Türkiye Kreg Jig Türkiye
Markalar3 yıl ago

Kreg Jig

Şu soru Kreg Tool şirketini kurmaya zemin hazırladı “Bir mutfak dolabının kapağını vida yerleri nasıl gizlenir?” Cevap; binlerce marangozun ahşaba...

Atölyede de "Önce Güvenlik" Atölyede de "Önce Güvenlik"
Atölye Bilgileri3 yıl ago

Atölyede de “Önce Güvenlik”

Her zaman şöyle derler: “Yaralanmak için değil, eğlenmek için buradayız.” Hiçbir zaman atölyeye adım attığınız zamankinden daha önemli olamaz. Kendinizi...

Freze Makinası Çeşitleri Nelerdir? Freze Makinası Çeşitleri Nelerdir?
Aletler3 yıl ago

Freze Makinası Çeşitleri Nelerdir?

Projeniz için hangi frezenin doğru olduğunu nasıl anlarsınız? Freze ile ne yapmak istiyorum sorusunu kendinize sorun, ve aşağıda verdiğimiz bilgilere...

Nasıl Marangozluk Öğrenilir? Nasıl Marangozluk Öğrenilir?
Ahşap Oymacılığa Giriş3 yıl ago

Nasıl Marangozluk Öğrenilir?

Ahşap oymacılık işçiliğine nasıl başlanır? nasıl marangoz ustası olunur? Usta olmak pratik ve ciddi tecrübe gerektirir. Tabi bide başlamadan önce...

Japon Testeresi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Japon Testeresi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Aletler3 yıl ago

Japon Testeresi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Japon Testeresi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Bir japon testeresi ile standart tip testere arasındaki temel fark japon testerelerinin çekerken kesme...

Ahşaba Delik Nasıl Açılır? Ahşaba Delik Nasıl Açılır?
Aletler3 yıl ago

Ahşaba Delik Nasıl Açılır?

Helisel dişleri yardımıyla malzeme içinde ilerleyerek delme işlemi yapan kesicilere matkap ucu denir. Matkap uçları, dairesel delikler açan kesici takımlardır....

Rendelerin Kullanımı ve Bakımı Rendelerin Kullanımı ve Bakımı
Aletler3 yıl ago

El Rendelerinin Kullanımı ve Bakımı

El rendelerini kullanırken dikkat edilmesi gerekenler; Tığı körelmiş, gövdesi çatlak veya arızalı, ayar düzenleri bozuk rendelerle çalışılmamalıdır. Kullanma sırasında rende...

Reklam

Trending